کنتاکتور چیست و چه کاربردی دارد

در مدارهای فرمان و قدرت از قطعه ای بنام کنتاکتور استفاده می شود. در مدار فرمان خاصیت کنتاکتور برنامه ریزی و فرمان پذیری از راه دور می باشد و مدار قدرت آن با توجه به جریان کنتاکتور خاصیت عبور جریان های مختلف را دارد ( بطور مثال 100 آمپر جریان را عبور می دهد )

به تعریف ساده تر کنتاکتورها کلیدهای الکترو مغناطیسی هستند که با استفاده از یک جریان کوچک تر، یک جریان بزرگتر را قطع و وصل می کنند. این فرآیند به این شکل می باشد که یک جریان کوچک به کنتاکتور فرستاده می شود و کنتاکتور متوجه می شود که الان باید کلید داخلی خود را در حالت روشن قرار دهد و وقتی که آن جریان کوچک قطع شد، کنتاکتور متوجه می شود که الان باید کلید داخلی خود را در حالت قطع قرار دهد.

کنتاکتورها برای کنترل موتورهای الکتریکی، نورپردازی، گرمایش، بانک های خازنی، تبخیرکننده های حرارتی و سایر بارهای الکتریکی استفاده می شوند.دستگاه هایی که بیش از 15 آمپر را کلیدزنی (سوییچ) می کنند یا مدارهایی که نرخی بیش از چند کیلووات دارند، معمولاً کنتاکتور نامیده می شوند.

برای مثال نحوه فرمان دادن کنترل راه دور پیامکی به کنتاکتور در شکل زیر نمایش داده شده است که به راحتی با موبایل از هر فاصله ای لوازم برقی پرقدرت خود را روشن و خاموش نمایید.

خروجی کنترل پیامکی
سیم کشی کنترل پیامکی و کنتاکتور

 

 

Tell Us What You Think
0خوب0بهترین1فوق العاده0عالی0بد0خیلی بد

0 نظر

یک پیام بگذارید