تعریف صدای 8 بعدی : صدای ۸ بعدی ( صدای هشت‌بعدی ) نوعی صدای پردازش‌شده‌است که از هشت جهت مختلف شنیده‌می‌شود و در بهترین حالت با هدفون قابل تشخیص است. علت انتخاب نام صدای هشت‌بعدی برای این نوع از صدا این است که برای تولید آن، جهت و مسیر پخش صدا به‌طور مداوم و در بازه‌های زمانی کوتاه در ۸ جهت مختلف تغییر کرده و باعث تغییر میزان شنیده‌شدن صدا از یک جهت خاص می‌شود.

ویژگی های صدای 8 بعدی : داهای ۸دی، برخلاف نام آن‌ها، هشت‌بعدی نیستند و در واقع صداهایی هستند که از ۸ جهت مختلف شنیده می‌شوند و صرف نظر از اینکه موسیقی مورد نظر در ابتدا به‌صورت هشت بعدی ساخته شده‌باشد یا خیر، شنونده را در یک محیط احاطه شده با صدا قرار می‌دهند. از آنجا که این نوع صداها از بیش از هشت طرف قابل شنیدن هستند، می‌توان آن‌ها را نوعی صدای سه‌بعدی یا فراگیر نیز در نظر گرفت. با این تفاوت که اصوات با ویژگی‌های هشت‌بعدی از بالا و پایین نیز شنیده می‌شوند. در واقع علت نام‌گذاری این نوع طراحی صدا با نام هشت‌بعدی این است که برای ساخت آن، جهتی که صدا از آن پخش می‌شود در بازه‌های زمانی کوتاه به‌طور مداوم در ۸ جهت مختلف تغییر می‌کند و در نتیجهٔ این تغییر، صدا از یک جهت مشخص بیشتر شنیده می‌شود.

واقعیت مجازی صدای 8 بعدی : این نوع صدای چند بعدی که در واقع با نام فنی «صدای آمبی‌سونیک» یا صدای فضا-صوتی شناخته می‌شود،در ابتدا برای استفاده در محتوای واقعیت مجازی شکل گرفته‌است تا به ترسیم فضای سه‌بعدی بهتر در این نوع محتوا کمک کند.

روش تولید صدای 8 بعدی : صدای هشت‌بعدی ابتدا بوسیلهٔ ضبط مجازی صدا در مرکز یک کمان کره‌ای مجازی و سپس تعریف خصوصیات صدا در موقعیت‌های مختلف این کمان، و پس از آن تقسیم‌بندی صدا در کانال‌های چپ و راست و تفکیک بهرهٔ آن در کانال‌های مختلف تولید می‌شود. نرم‌افزارهایی جهت ساخت آسان‌تر صدای هشت‌بعدی توسعه یافته‌اند که از جملهٔ آن‌ها می‌توان به نرم‌افزار ویرایش صدای اودسیتی، و نرم‌افزار ایمبو اوربیت، تولید شرکت سنهایزر اشاره کرد.

نمونه‌های صداهای 8 بُعدی را اینجا بشنوید

Tell Us What You Think
1خوب1بهترین2فوق العاده0عالی0بد0خیلی بد

0 نظر

یک پیام بگذارید