ماینرها معمولا درآمد بالایی دارند ولی درآمد بالا مستلزم صرف هزینه های جانبی آن مانند مصرف برق ماینر می باشد.

علت بالا بودن مصرف برق ماینر بیت کوین یا همان ASIC چیست؟

عطش کاربران ایرانی برای استخراج انواع ارز الکترونیک مخصوصا بیت کوین به مراتب بیشتر است، چرا که طی یک سال اخیر، ارزش پول ملی به شدت در برابر دلار افت کرده و اکنون هر واحد از این پول مجازی، ارزش بسیار بالایی دارد؛ با در نظر گرفتن قیمت دلار و بیت کوین در حال حاضر، هر واحد این پول الکترونیکی در ایران، حدود 125 میلیون تومان قیمت دارد.

دلیل عدم توانایی همه کاربران برای فعالیت در دنیای ارزهای دیجیتال

برای استخراج بیت کوین، گران قیمت بودن سیستم‌های کامپیوتری مخصوص این کار و از طرفی مصرف برق بالای آن‌ها است. به عبارتی اگرچه ماینینگ درآمد خوبی دارد، اما با کم کردن هزینه‌های جاری بابت استخراج یک واحد پولی، سود حاصل، آن چنان که تصور می‌کنید فضایی نیست.

بالا بودن مصرف برق ماینرهای بیت کوین یکی از چالش‌های پیش رو است. البته کاربری که از استخراج هر واحد بیت کوین بیش از 10 هزار دلار پول به دست آورده، از پرداخت 2 هزار دلار یا بیشتر بابت قبض برق قطعا گله‌ای ندارد، اما مصرف برق ماینرهای بیت کوین رفته رفته سبب نگرانی متخصصان حوزه انرژی‌ شده است. بر اساس ارزیابی‌ها، فقط با در نظر گرفتن مصرف برق ماینرهای بیت کوین (نه سایر چند صد ارز الکترونیکی دیگر)، به رقمی برابر مصرف برق کل کشور ایرلند می‌رسیم!

میزان برق مصرف شده به منظور ماین کردن یک بیت کوین برابر 2.25 گیگاوات است. طی یک سال، تمامی ماینرهای شبکه بیت کوین، 20 هزار گیگاوات ساعت برق مصرف می‌کنند. کشوری همچون ایرلند با حدود 4.8 میلیون نفر جمعیت، در یک سال همین میزان مصرف برق دارد! نگرانی از بابت بالا بودن مصرف برق ماینرهای بیت کوین از وقتی جدی شد که روز به روز افراد بیشتری فعالیت خود را زمینه ارزهای دیجیتال آغاز کرده و یک نود به شبکه بیت کوین یا دیگر پول‌های مجازی اضافه می‌کنند. بر اساس ارزیابی‌ها، طی یک سال گذشته، مصرف برق ماینرهای بیت کوین پنج برابر شده که از افزایش تعداد دستگاه‌های استخراج‌کننده خبر می‌دهد.

بررسی میزان مصرف برق ماینرها

بطور کلی بسته به ریگ ماینینگ مورد استفاده، مصرف برق متفاوت خواهد بود.

بررسی مصرف برق ماینر اس 9

یک انت ماینر اس 9، به اندازه دو یخچال فریزر و یک تلویزیون معادل 1.5 کیلووات ساعت برق مصرف می‌کند. به همین دلیل روشن نگه داشتن دائمی آن که جزو الزامات استخراج بیت کوین است، سبب بالا رفتن مبلغ قبض برق به شکلی نجومی خواهد شد.

میزان مصرف برق یک انت ماینر یا در کل هر نوع ASIC مخصوص استخراج ارز دیجیتال ثابت است. حال هر چه مبلغ برق در یک کشور پایین‌تر باشد، سودآوری حاصل از ماین کردن بیت کوین در آنجا بیشتر خواهد بود. به عنوان نمونه می‌توان به کشوری همچون ایران اشاره کرد که به خاطر تعلق گرفتن یارانه به برق مصرفی در آن، تبدیل به محلی ایده‌آل برای سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در حوزه ارز دیجیتال شده است. متاسفانه ایده‌آل بودن این وضعیت از نقطه نظر فعالان پول‌های مجازی بیان می‌شود و از دیدگاه اقتصاد کشور، استفاده از برق یارانه‌ای برای تولید یک پول مجازی، چیزی جز ضرر در پی ندارد.

Tell Us What You Think
0خوب0بهترین2فوق العاده1عالی0بد0خیلی بد

0 نظر

یک پیام بگذارید