ایستگاه شارژ خودرو برقی در ایران

در ایران هم سو با پیشرفتهای صورت گرفته در دنیا، پروژه های تحقیقاتی در زمینه ایستگاه شارژ خودرو برقی صورت گرفته است. پژوهشگاه نیرو نمونه ای اولیه ای از ایستگاه های شارژ سطح ۲ باقابلیت تزریق ۱۱ کیلووات با نام نویان ساخته است و مقاله آن تحت عنوان طراحی ایستگاه‌های شارژ خودرو‌های برقی در سی و دومین کنفرانس بین المللی صنعت برق ارائه گردید و نمونه ساخته شده آن در سطح دو نیز در معرض نمایش عموم قرار گرفت.

نمایی از ایستگاه شارژ ساخته‌شده در پژوهشگاه نیرو در شکل زیر نشان داده شده است.

از آنجائیکه مصرف بالای سوخت های فسیلی توسط وسایل نقلیه الکتریکی از قبیل: اتومبیل ها و موتورسیکلت ها در سطح جهان روبه افزایش است و توجه به وابستگی و مسئله کاهش آلایندگی ناشی از این سوخت ها باعث شده است که کشور‌ها به فکر استفاده از دیگر منابع انرژی برای خودرو ها بیفتند.

لازم به ذکر است، تا ۲۵ سال آینده میزان مصرف سوخت با این روند ۵۵ درصد افزایش خواهد یافت (طبق گزارش سازمان بین‌المللی انرژی در سال ۲۰۰۶). مطابق بررسی ها چنانچه روند مصرف انرژی الکتریکی به شکل فعلی ادامه پیدا کند، میزان آلایندگی تا سال ۲۰۵۰ نسبت به سال ۲۰۰۵ دو برابر خواهد شد؛ بنابراین برای مسائل زیست‌محیطی کاهش ۵۰ درصدی گازهای گلخانه ای را تا سال ۲۰۵۰ نسبت به سال ۲۰۰۵ در نظر گرفته است.

یکی از مناسب ترین روش ها برای کاهش میزان آلودگی استفاده از خودروهای برقی به جای خودروهای با سوخت فسیلی است. این روند در کشور های پیشرفته زیادی از قبیل: آمریکا، چین، کشورهای اروپایی، ژاپن، کانادا و … شروع‌شده و ایستگاه های شارژ خودرو برقی نیز به‌عنوان ابزار اصلی برای توسعه صنعت خودرو های برقی محسوب می شوند. در همین راستا و بمنظور کاهش آلاینده‌ها و گاز‌های گلخانه‌ای درسطح کشور عزیزمان ایران اسلامی وزارت نیرو اهداف بلند مدتی را در دستور کار قرار داده و مرکز توسعه و فناوری خودرو‌های برقی پژوهشگاه نیرو نیز با ارائه نقشه راه و برنامه ریزی‌های دقیق و مدون با بکار گیری شرکت‌های مهندسی دانش بنیان و شرکت‌ها و سازمان‌های فعال در این حوزه اهداف مورد نظر را دنبال کرده و پیوسته در جهت نیل به این اهداف گام‌های مؤثری در مسیر تحقق آن برداشته است.

گذری چند برایستگاه شارژ خودرو‌های برقی

ایستگاه‌های شارژر نقش به سزایی در توسعه خودرو های برقی ایفا می کنند. بمنظور رسیدن به اهداف تعریف شده خصوصا رقابت با برند‌های خارجی میبایست خودرو های برقی و ایستگاه‌های شارژ از یکسری اصول فنی که برگرفته از استاندارد‌های روز دنیا می‌باشد پیروی نمایند.

دسته بندی های شارژر های خودرو برقی را می‌توان طبق متون علمی به‌صورت زیر خلاصه کرد.

شارژر های برقی ازنظر مسیر عبور توان به شارژرهای یک طرفه و دوطرفه و ازنظر محل قرارگیری به شارژرهای واقع بر روی خودرو و خارج از خودرو و ازنظر ساختار به هدایتی و القایی و ازنظر توان عبوری و ولتاژ عبوری به سطح ۱، سطح ۲ و سطح ۳ قابل تعریف می‌باشند.

Tell Us What You Think
0خوب0بهترین0فوق العاده0عالی0بد0خیلی بد

0 نظر

یک پیام بگذارید